po prostu bezpiecznie i ekologicznie
Często czytane:
Obserwuj mnie
Facebooktwitterlinkedinrss

Barszcz sosnowskiego

Facebooktwitterlinkedinrss

Barszcz sosnowskiego jest gatunkiem rośliny zielnej z rodziny selerowatych. Nie bez powodu nazywa się ją także Zemstą Stalina. Ze względu na swoją toksyczność jest uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych roślin w Polsce, która może rosnąć dziko. Ma trójkątne, zielone liście, które układają się w rozetę, z której wyrasta łodyga. Może osiągać nawet do 3,5 m wysokości.

W soku tej rośliny znajdują się wyczuwalne w zapachu furokumaryny, które w wyniku promieniowania słonecznego, a konkretnie promieni UVA, wchodzą w reakcje z DNA komórek skóry. Prowadzi to do do fotodermatozy, czyli oparzenia, zarówno I, II jak i III stopnia. Możliwe są także oparzenia w wyniku bezpośredniego kontaktu z sokiem rośliny, a związki chemiczne w nim zawarte mogą powodować także podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty czy urazy oczu.

Po kontakcie z rośliną należy umyć miejsca, które miały z nią styczność, pianą mydlaną i udać się do lekarza. Skórę należy chronić przed promieniami słonecznymi do dwóch dni od kontaktu z sokiem barszczu. Gdy zajdzie konieczność obcowania z tą rośliną, należy chronić skórę poprzez odpowiedni, szczelny ubiór, włącznie z okularami ochronnymi.

(czytano 5 razy, 1 dziennie czytano)
Facebooktwitterlinkedinmail
Chcesz wiecej?- :  Ostropest prowitalny ratunkiem dla wątroby